slideshow zdjecie6
slideshow zdjecie1
slideshow zdjecie2
slideshow zdjecie3
slideshow zdjecie4
slideshow zdjecie5
slideshow zdjecie7
slideshow zdjecie8
slideshow zdjecie9

Sklad Zespołu.

Janusz PiechaAriel PiechaDarek

Historia Nadzoru

Maj, rok 1985, Oświęcim. W Polsce panował system komunistyczny, a podziemna solidarność, na czele z Lechem Wałęsą walczyła z owym systemem, który udało się obalić w 1989. Na scenie muzycznej i na listach przebojów królowały zespoły takie jak Perfect, Mannam, Oddział Zamknięty, Dżem czy TSA. Obok prężnie rozwijała się scena niezależna, na której grały punk rockowe zespoły takie jak : Dezerter , Moskwa, Siekiera, Abbadon, Sedes, WC, a festiwal muzyczny w Jarocinie był najlepszą imprezą tamtych lat. W takich warunkach powstał Nadzór założony przez Janusza Piecha (Szpila) i Artur Żemła (Zeman)- młodych, zbuntowanych nastolatków, zakochanych w punk rocku.

Początki były bardzo trudne. Żaden z nich wcześniej nie grał na żadnych instrumentach. Z początku zastanawiali się, kto na czym będzie grał. Jakoś tak wyszło, że Zeman usiadł za bębnami, a Szpila chwycił za gitarę. Ich pierwsze utwory to dość nieporadny punk rock. Po kilku miesiącach dołączył do nich basista- Robert Wanat (Polo). 21 czerwca 1986 roku Nadzór zagrał swój pierwszy koncert w oświęcimskim amfiteatrze, ale ich muzyka nie spotkała się z zainteresowaniem publiczności.

Duży wpływ na muzykę Nadzoru miały takie zespoły jak : Discharge, Disorder, Rattus i Extreme Noise Terror, które mogli usłyszeć dzięki Krzysztofowi Laskowskiemu, który w tamtym czasie miał dobry dostęp do muzyki. Nadzór powoli zaczął zmieniać swój styl . Z prostych punkowych riffów gitarowych zaczęły powstawać szybsze i ostrzejsze riffy hardcorowe.

W roku 1987 nastąpiła zmiana basisty. Został nim Tomasz Frej (Fadżi), który sprawdził się w 100%.

Przełomem w twórczości Nadzoru, było usłyszenie albumu ‘Regin in Blood’ grupy Slayer, który rzucił ich na kolana. Od tego momentu wszystkie stare utwory poszły do kosza. Powstały nowe utwory, takie jak ‘Mięso’ , ‘Świnie’, 'Wegetacja' czy ‘Blokada’. To była droga, którą chciał iść Nadzór.

nastepna strona